Debiutanci Sixers: Vasilije Micic

Urodzony 13 stycznia 1994 roku w Kraljevo, Serbia.
Wzrost: 6’5” (195 cm)
Waga: 203 lb (92 kg)
Pozycja: Rozgrywający
Klub: Mega Vizura

Historia

Vasilije Micić swoją karierę rozpoczynał w młodzieżowej drużynie OKK Beogard, gdzie grał od 2002 do 2006 roku. Następnym przystankiem młodego rozgrywającego był Red Star Belgrade, ale już po sezonie przeniósł się do FMP Zeleznik, gdzie zakończył młodzieżową karierę w 2010 roku, podpisując profesjonalny kontrakt z Mega Vizurą w wieku zaledwie 16 lat. W tym też wieku zaliczył swój profesjonalny debiut, a w pierwszym sezonie rozegrał aż 35 meczy dla swojej drużyny. Występy w klubie zaowocowały powołaniem do reprezentacji Serbii na mistrzostwa Europy do lat 18. Na tym turnieju Micić notował średnio 10 punktów, 4 zbiórki i asysty, przez co został wybrany do najlepszej piątki turnieju. Serbia zdobyła srebrny medal, przegrywając w finale z Hiszpanią. Kolejny sezon Młody Serb nie zaliczył do udanych, bowiem już w grudniu nabawił się kontuzji kolana, która zakończyła jego grę. To jednak nie przeszkodziło mu wrócić do formy i otrzymać kolejne powołanie, tym razem na mistrzostwa świata do lat 19. Serbowie tym razem w finale ulegli Amerykanom, ale Micić zaliczył ten turniej do bardzo udanych. Notując niecałe 13 punktów, 5 asyst i 4 zbiórki został wybrany do najlepszej drużyny turnieju, a w domu czekało na niego powołanie do dorosłej reprezentacji na Eurobasket i nowy dwuletni kontrakt w klubie. Na turnieju grywał jako zawodnik rotacji, notując 4.4 punkty, 1.5 zbiórki i 1.3 asysty. Vasilije sezon w klubie także mógł zaliczyć do udanych średnio zdobywając 11.8 punktów, 5.8 zbiórki, 2.3 zbiórki i 1.7 przechwytu. Dobre notowania w Europie zmotywowały go do przystąpienia do draftu, gdzie oczekiwano, że Serb zostanie wybrany jeszcze w pierwszej rundzie. W rzeczywistości Micić został wybrany z numerem 52 przez Sixers. Pomimo gotowości do gry w NBA, zawodnik postanowił rozegrać ostatni sezon w klubie i na parkietach NBA zobaczymy go najwcześniej za rok.

 

Mocne strony +

 • Serb ma świetne parametry fizyczne jak na rozgrywającego w NBA.
 • Jego atletyzm pasuje do standardów NBA.
 • Jest to rozgrywający w najczystszej postaci: kreuje grę dla innych zawodników i obsługuje ich precyzyjnymi, a czasami widowiskowymi podaniami.
 • Do perfekcji opanował grę pick&roll.
 • Ma duże doświadczenie jak na swój wiek.
 • Dobrze zbiera jak na rozgrywającego.

 

Słabe strony –

 • Musi poprawić swoją skuteczność w rzutach za 3 punkty, ale także ulepszyć swoją grę na półdystansie.
 • Priorytetem jest by stał się silniejszy fizycznie, by nie dać się przepchać silniejszym obrońcom w NBA.
 • Zdecydowanie musi popracować nad grą w obronie i pracą nóg, gdyż na chwilę obecną ma problemy z mniejszymi i szybszymi przeciwnikami.

 

Vasilije Micić to bardzo dobry pick z numerem 52! W większości mock draftów wybierany był w pierwszej rundzie, a udało się go wybrać pod koniec drugiej. Ten chłopak świetnie kreuje grę, ale także potrafi świetnie odnaleźć partnera i obsłużyć go podaniem. Jeżeli popracuje nad swoją grą ofensywną, to stanie się rozgrywającym idealnym. Porównuje się go do Gorana Dragića i coś w tym jest. Miejmy nadzieje, że Micić rozwinie się w swoim ostatnim sezonie w Europie i za rok zobaczymy go na parkietach NBA w barwach Sixers.

Jedna myśl na temat “Debiutanci Sixers: Vasilije Micic

 • 12 sierpnia 2014 o 16:07
  Permalink

  obiło mi się o oczy, że złapał jakąś kontuzjęi nie zagra w MŚ :<

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *