[Prima Aprilis] Zmiany w loterii przegłosowane!

Ostatnimi dniami ponownie pod dyskusję został poddany pomysł z października 2014 roku, który miał zapobiegać „tankowaniu” przez zespoły słabsze i dawać równe szanse na pierwszy pick w drafcie najgorszym czterem zespołom ligi. Trudno oczywiście nie zauważyć, że stało się to w najgorszym momencie dla Sixers.

Czarny scenariusz się sprawdził i dziś w nocy Rada Zarządzająca NBA podczas spotkania przegłosowała odpowiednie zmiany. Przypomnijmy – już niecałe półtora roku temu większość chciała zmian (stosunek głosów 17-13), potrzebne były jednak aż 23 głosy. Dzisiejszej nocy nazbierało się ich 25, co spowodowało uchwalenie nowych zasad loterii, obowiązujących już od obecnej jej edycji.

Po zmianach, cztery najgorsze zespoły sezonu zasadniczego otrzymują równe szanse na zgarnięcie pierwszego wyboru w drafcie. Piąta drużyna ma 10% szans, dalej szanse maleją aż do 2,5% dla czternastego najgorszego zespołu. Szczegółowa tabela szans na pierwszy wybór:loteriaNOWA

Dla porównania, według starych zasad Sixers, mając najsłabszy bilans w lidze, mieli 25% szans na pozyskanie pierwszego wyboru. Aktualnie szanse te spadły o ponad połowę.

Przypomnijmy jeszcze jedną zmianę przegłosowaną przez radę NCAA w styczniu bieżącego roku – zawodnicy-studenci collegów zgłaszający się do draftu mogą wycofać się z niego dużo później niż było to możliwe jeszcze rok temu. Według starych zasad mogli to zrobić najpóźniej w kwietniu. Obecnie terminem jest dziesięć dni po zakończeniu NBA Draft Combine, który zwykle odbywa się w połowie maja. W tym roku kończy się on 15 maja, terminem wycofania się z draftu dla graczy z NCAA jest 25 maja. Dla graczy zagranicznych termin pozostaje ten sam – 10 dni przed draftem (oficjalne zasady NBA). W tym roku będzie to 13 czerwca, jako że draft odbędzie się równo 10 dni później – 23 czerwca.

5 myśli na temat “[Prima Aprilis] Zmiany w loterii przegłosowane!

 • 1 kwietnia 2016 o 11:47
  Permalink

  To nam dowalili z grubej rury. teraz to nawet na top2 są małe szanse. Ale nie ma się co dziwić to musiało się tak skończyć

  Odpowiedz
  • 1 kwietnia 2016 o 12:11
   Permalink

   W pierwszej chwili też uwierzyłem ;) to by była już mocno chamska zmiana skierowana ewidentnie w nas ;)

   Odpowiedz
 • 1 kwietnia 2016 o 16:58
  Permalink

  W tym roku na szczęście LAL są drugą najgorszą drużyną, a im nikt krzywdy nie zrobi, jakby to było wprowadzając taki system ;)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *