Philly

 

IMIĘ I NAZWISKO ZAROBKI 2018/19
Joel Embiid $25,250,000
Robert Covington $10,464,092
Markelle Fultz $8,339,880
Ben Simmons $6,434,520
Dario Saric $3,284,892
Justin Anderson $2,516,047
Timothe Luwawu-Cabarrot $1,880,268
Furkan Korkmaz $1,740,000
T.J. McConnell $1,600,520
Richaun Holmes ($1,600,520)
Amir Johnson
Ersan Ilyasova
Marco Belinelli
J.J. Redick
Cap hold – 10. pick $3,500,000
Cap hold – 26. pick $1,700,000
Jerryd Bayless (zwolniony) $2,858,639
SUMA $69,568,858 ($71,169,378)

Założenia:

 • Salary cap: $101 milionów;
 • Jerryd Bayless zostaje zwolniony, a jego umowa rozłożona na 3 kolejne lata.

Scenariusz pierwszy: zatrzymanie trzonu i pełna wiara w proces.

Dziewięciu zawodników z kontraktami, 2 picki w pierwszej rundzie draftu oraz 31,5 miliona wolnych środków to bardzo komfortowa sytuacja dla Sixers. J. J. Redick, Marco Belinelli i Ersan Ilyasova pokazali już, że można na nich liczyć w trudnych momentach i stali się ważnymi elementami układanki Bretta Browna. Cała trójka czuje się w Philly bardzo dobrze i nie mieliby nic przeciwko pozostaniu w szeregach Sixers. 18/2 dla Redicka, 20/3 dla Belinelliego i 18/3 dla Ilyasovy powinno spokojnie załatwić sprawę i pozwolić szóstkom utrzymać trzon ekipy z minionego sezonu. 69,5+9+7+6=91,5 miliona dolarów.

Mając miejsce w salary cap i dwa picki w pierwszej rundzie Sixers powinni odpuścić przedłużanie kontraktu Richauna Holmesa. W drafcie wybrani zostaliby Mikal Bridges (SF, którego większość plotek umieszcza w naszej ekipie) i Omari Spellman (center, dobry defensor). Pozostaje więc około 9,5 miliona wolnych środków, które powinny zostać przeznaczone na klasowego centra, który zostałby głównym zmiennikiem Joela Embiida. Clint Capela jest poza zasięgiem, podobnie DeAndre Jordan. Może Jusuf Nurkić z Portland? Ekipa Blazers ma przeładowane salary cap, a ich podstawowy środkowy może chcieć spróbować swych sił w bardziej perspektywicznej drużynie. Jednak wątpliwe jest, by pogodził się z rolą rezerwowego. Greg Monroe i Enes Kanter natomiast nie błyszczą po bronionej stronie parkietu. Najlepszą opcją wydaje się więc Dewayne Dedmon.

Podsumowanie:

 • odchodzą: Bayless, Johnson i Holmes;
 • przychodzą: Bridges, Spellman, Dedmon;
 • prognoza: Celtics ze zdrowymi Irvingiem i Haywardem poza zasięgiem, możliwe, że Cavs z LeBronem również.

Scenariusz drugi: Kawhi, oh Kawhi!

DRUŻYNA OTRZYMUJE
San Antonio Spurs Robert Covington ($10,464,092)

Markelle Fultz ($8,339,880)

10th Overall Pick ($3,500,000)

Philadelphia 76ers Kawhi Leonard ($20,099,188)

Kuszące, prawda? Plotki o konflikcie Leonarda ze Spurs są jak miód na uszy dla kibiców Sixers, którzy w większości chcieliby zobaczyć skrzydłowego SAS w swojej ekipie. Kawhi Leonard to nie tylko jeden z najlepszych graczy NBA… Kawhi Leonard to najlepszy plaster na LeBrona Jamesa w NBA.

Przyjrzyjmy się więc sytuacji kadrowej. Sixers wykorzystują opcję zespołu w kontrakcie Richauna Holmesa i po wymianie mają w swych szeregach dziewięciu graczy, 26. pick draftu i niecałe 28 milionów wolnego miejsca w salary cap. W drafcie warto więc wybrać dobrego strzelca na pozycję numer jeden, prawda? Może Aaron Holiday? Nazwisko w końcu tak dobrze kojarzy się kibicom Sixers… Wracamy do Redicka, Belinelliego i Ilyasovy. Wracamy do Dedmona. Dodajemy Boldena. Da się podpisać tę piątkę za 28 milionów, prawda?

 • PG: Simmons, McConnell, Holiday
 • SG: Redick, Korkmaz, Anderson
 • SF: Leonard, Belinelli, Luwawu
 • PF: Sarić, Ilyasova, Bolden
 • C: Embiid, Dedmon, Holmes

Podsumowanie: Wolę drugi wariant od pierwszego, a wy? Walka z Cavs i Celtics wydaje się realna.

Scenariusz trzeci: PG oznacza nie tylko point guard.

Maksymalny kontrakt dla Paula George’a będzie oznaczał poświęcenie $30,3 mln. Załóżmy, że Sixers nie podpiszą Richauna Holmesa. Z kontraktem PG zarobki Szóstek wyniosą niecałe $100 mln. A to wszystko za następujących zawodników:

 • PG: Simmons, Fultz, McConnell
 • SG: George, Anderson, Korkmaz
 • SF: Covington, Luwawu, Bridges
 • PF: Sarić
 • C: Embiid, Spellman

Dodajmy do tego minimalne kontrakty dla Boldena i dwóch innych podkoszowych. Skład staje się pozbawiony głębi, talent na ławce jest ograniczony. Możemy zakładać oczywiście piękny rozwój naszych młodych zawodników i MVP dla Embiida, ale lepiej być ostrożnym.

Podsumowanie: Zatrudnienie PG za tak duże pieniądze niekoniecznie opłaciłoby się Sixers. Gracz OKC jest świetnym obrońcą i egzekutorem, ale czy warto poświęcać za niego tak wiele?

Scenariusz czwarty: The King.

Nie stać nas na podpisanie LeBrona Jamesa bez ruchów transferowych lub bez przekraczania salary cap. Król jest najlepszym graczem planety – to fakt. Jest najlepszym SF w historii – to też fakt. Sprowadzenie go to automatyczne włączenie się do walki o mistrzostwo – kolejny fakt. Jednak czy sprowadzenie dominującego na piłce zawodnika, który lubi być otaczany strzelcami, będzie dobre dla rozwoju Ben Simmonsa? Australijczyk z pewnością mógłby wiele nauczyć się od LBJ’a podczas wspólnej gry, jednak jako gracz pozbawiony rzutu byłby całkowicie zbędny na parkiecie w obecności LeBrona. Ile jesteśmy w stanie poświęcić, by na plecach Jamesa walczyć o mistrzostwo?

Podsumowanie: Jestem przeciwnikiem tego ruchu, tyle ode mnie. Liczę na Waszą dyskusję w komentarzach.

Scenariusz piąty: Mission Impossible.

DRUŻYNA OTRZYMUJE
San Antonio Spurs Robert Covington ($10,464,092)

Markelle Fultz ($8,339,880)

10th Overall Pick ($3,500,000)

Philadelphia 76ers Kawhi Leonard ($20,099,188)

Wolne miejsce w salary cap wykorzystujemy na… Sprowadzenie Paula George’a.

 • PG: Simmons, McConnell,
 • SG: George, Korkmaz, Anderson
 • SF: Leonard, Luwawu
 • PF: Sarić, Bolden
 • C: Embiid, Spellman

Kadrę dopełniamy graczami na minimalnych kontraktach i voila! Mamy niesamowite S5, które mocno odciąga uwagę od ubogiej ławki. Do takiej drużyny jednak mogliby chętnie przystępować weterani poszukujący pierścienia. Możliwe?

Podsumowanie: Scenariusz utopijny, a drużyna niemożliwa do dłuższego utrzymania. Simmons i Sarić w końcu upomną się o wyższe kontrakty. Jednak czy nie mieliby wtedy na palcach dwóch pierścieni?

Tekst, a przede wszystkim potencjalne wybory w drafcie, to tylko luźne przemyślenia i propozycje autora natchniętego plotkami. Liczę, że w komentarzach opiszecie również inne możliwe scenariusze!