Dikembe Mutombo w Galerii Sław NBA!

Pochodzący z Konga center Dikembe Mutombo zostanie w tym roku członkiem Galerii Sław NBA. Mutombo znany jest z występów w Atlancie Hawks i Denver Nuggets, gdzie łacznie spędził 10 sezonów w swojej 18-letniej karierze. Ale grał także w New Jersey Nets, Houston Rockets i oczywiście w Philadelphii 76ers. I to właśnie w Sixers odniósł największy sukces sportowy, pomagając w 2001 roku awansować filadelfijczykom do finałów NBA, pierwszych od 1983 roku.

Indywidualnie Mutombo nie może narzekać: zdobył aż 4 tytuły Obrońcy Roku, przez pięć kolejnych sezonów w przewodził lidze w blokach, ośmiokrotnie był wybierany do Meczu Gwiazd. Zdobył łącznie 11 279 punktów, 12 359 zbiórek i 3 289 bloków, co daje średnie 9.8 ppg, 10.3 rpg i 2.8 bpg w karierze.

W barwach Sixers rozegrał 106 spotkań w sezonie zasadniczym ze średnimi 11.5 ppg, 11.2 rpg i 2.4 rpg oraz rekordowe w karierze 23 spotkania w play-offs ze średnimi 13.9 ppg, 13.7 rpg i 3.1 bpg.

 

 

„Po pierwsze chcę podziękować Bogu, bo biorąc pod uwagę miejsce, z którego pochodzę, tamtą biedę, a teraz fakt, że stoję tu i jestem częścią tej wspaniałej rodziny, jaką jest Galeria Sławy, to jest spełnieniem marzeń. Nigdy nie myślałem, że bedę zawodowym koszykarzem. Marzyłem o studiowaniu medycyny, żeby pomagać ludziom. Ale dzisiaj moje marzenie i tak się spełniło” – powiedział Mutombo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *