Tomasz Gielo

W tegorocznej “NBA Summer League” w barwach Philadelphii 76ers wystąpi Tomasz Gielo, 23-letni Polak urodzony w Szczecinie. Dużą atrakcją byłoby zobaczyć naszego rodaka w barwach Sixers w najbliższym sezonie, ale nawet jeśli Gielo wypadnie w lidze letniej naprawdę dobrze, to z powodu obsadzenia pozycji skrzydłowych ma minimalne szanse na dostanie się do składu. Tomasz (205 cm, 101 kg) gra na pozycjach PF/SF, co niemalże przekreśla jego szanse na angaż w Philadelphii. Dzięki lidze letniej mogą go jednak zauważyć inne kluby, lub Sixers mogą go wysłać do Delware 87ers w lidze NBDL. Trzymamy kciuki!

Kim jest Tomasz Gielo? Karierę zaczynał w AZS Szczecin (2008-10) oraz SMS PZKosz Władysławowo (2010-11). Zdobywał 10.8 ppg, w swoim najlepszym spotkaniu rzucił 22 punkty przeciwko KS Piaseczno, z kolei w meczu z Polfarmex Kutno zebrał rekordowe 15 piłek z tablic. Jednocześnie grał w reprezentacji Polski Młodzików, z którą odnosił sukcesy: w 2010 roku ze średnią 11.7 ppg (58% skuteczności, w tym 42.9% za trzy) był najlepszym strzelcem kadry na Mistrzostwach Europy w Wilnie, po czym na rozgrywanych w tym samym roku Mistrzostwach Świata w Hamburgu zdobywał 13.8 ppg i 6.6 rpg, pomagając Polakom dojść aż do finału. W przyszłym roku będzie najprawdopodobniej reprezentował Polskę na eliminacjach do Mistrzostw Europy.

Pięć lat temu Gielo przeniósł się do USA. Amerykańską karierę zaczął na Liberty University, gdzie grał przez cztery lata. W najlepszym, ostatnim sezonie 2014-15 zdobywał 12.0 ppg (po 40% skuteczności za dwa i za trzy), 6.3 rpg i 1.3 apg – niestety z powodu kontuzji stopy zagrał tylko w siedmiu spotkaniach. Ostatnie rozgrywki spędził na University of Mississippi, notując w 25 spotkaniach średnie 9.9 ppg (42% za dwa, 36% za trzy) oraz 4.3 rpg i 1.6 apg. Poprawił przy okazji swój rekord kariery, rzucając 23 punkty (w tym pięć trójek) przeciwko Troy.

W tym roku Gielo brał udział w treningu w Las Vegas, obserwowanym przez przedstawicieli 15 drużyn NBA. Zaliczył także indywidualne treningi z Sixers i Lakers. Po tym w Philadelphii mówił: “Myślę, że wypadłem dobrze. Ostatecznie dostałem świetne recenzje od trenera i całego sztabu trenerskiego. Chcę im udowodnić, że jestem w stanie robić cokolwiek sobie zażyczą. Samo bycie tutaj jest niesamowitą szansą”.