10 najlepszych meczów Allena Iversona

Artykuł opublikowany pierwotnie na Iverson.pl w styczniu 2011 roku. Przypominamy go w ramach serii „Powrót do przeszłości”, abyście mieli dostęp do najlepszych i najciekawszych tekstów z historii obu serwisów.

Ryan Rudnansky z serwisu CBS wytypował ostatnio dziesięć najlepszych meczów w karierze Allena Iversona. Oto przed Wami wybrane przez niego spotkania:

10 MIEJSCE: Allen Iverson, grający swój trzeci sezon w NBA, debiutuje w play-offs. W 1999 roku Philadelphia 76ers pokonała w pierwszym meczu pierwszej rundy Orlando Magic 104-90, a Iverson zdobył 30 punktów i 7 asyst.


9 MIEJSCE: Rok później, grając po raz drugi w karierze w play-offs, Iverson miał jeszcze lepszy debiut. W pierwszej rundzie w pierwszym meczu przeciwko Chartlotte Hornets zdobył aż 40 punktów (trafiając 13 z 25 rzutów z gry). Niestety nie znalazłem filmiku z tego spotkania.

8 MIEJSCE: Legendarne play-offs 2001 roku. Niezapomniana druga runda na Wschodzie, w której Philadelphia 76ers zmierzyła się z Toronto Raptors. Allen Iverson zmierzył się z Vince Carterem tworząc jedną z najbardziej niesamowitych serii strzeleckich w play-offs. W ostatnim, siódmym spotkaniu serii AI jednak miał kryzys skuteczności (21 punktów) i nastawił się na… kreowanie gry. Jego rekordowe w karierze 16 asyst pomogło Sixers w wygranej 88-87.


7 MIEJSCE: W swoim debiutanckim sezonie Allen Iverson pokazał pierwsze oznaki tego, za co dzisiaj uważamy go za wielkiego. Jako drugi najmłodszy zawodnik w historii rzucił 50 punktów w meczu, a stało się to przeciwko Cleveland Cavaliers (którzy jednak wygrali 125-118).


6 MIEJSCE: Wracamy do play-offs 2001 roku. Finał Konferencji Wschodniej, ostatni siódmy mecz przeciwko Milwaukee Bucks. Spotkanie o awans do Finału NBA. Allen Iverson zdobywa 44 punkty i 7 asyst, prowadząc Sixers na pojedynek z LA Lakers dzięki wygranej 108-91.


5 MIEJSCE: Rekordowe w karierze 60 punktów (17/36 z gry oraz 24 rzuty wolne), 6 asyst i 5 przechwytów w wygranym 112-99 spotkaniu z Orlando Magic.


4 MIEJSCE: Play-offs 2001 roku, drugi mecz drugiej rundy przeciwko Toronto Raptors. Po przegraniu w spotkaniu otwierajacym serię, Sixers mieli nóż na gardle. Nie przejął się tym Allen Iverson, zdobywając 54 punkty (w tym trzy trójki i wszystkie dziewięć trafionych rzutów wolnych) zapewniając oczywiście wygraną.


3 MIEJSCE: Pierwszy mecz play-offs 2003 roku. Philadelphia 76ers pokonuje New Orlean’s Hornets 98-90, a AI zdobywa rekordowe w karierze w play-offs 55 punktów (21/32 z gry) oraz 8 asyst.


2 MIEJSCE: Wracamy do niesamowitej serii z Toronto Raptors w 2001 roku. W meczu piątym Iverson zdobywa 52 punkty (21/32 z gry, w tym aż 8 trójek) oraz 7 asyst i 4 przechwyty. Raptors w kompromitującym stylu zaczynają ten mecz, tak samo kończąc: przegraną 88-121.


1 MIEJSCE: Pierwsze miejsce przypada oczywiście na mecz otwierający Finały NBA 2001 roku. Wypoczęci rywale, Los Angeles Lakers, którzy nie zaznali jeszcze porażki, byli zdecydowanymi faworytami przeciwko już zdziesiątkowanym kontuzjami Sixers. Allen Iverson miał jednak na to „Odpowiedź” w postaci 48 punktów, 6 asyst i 5 przechwytów, za sprawą których spotkanie zakonczyło się wynikiem 107-101 po dogrywce, na korzyść jego zespołu. Mecz przeszedł do historii NBA.


Zapraszamy do typowania w komentarzach Waszej dziesiątki najlepszych spotkań z udziałem Allena Iversona. A tym, którym jeszcze mało wspomnień, polecamy fragment wszystkim znanego filmu „Allen Iverson. The Answer” z najlepszymi akcjami indywidualnymi AI.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *