Rotacja podkoszowa – ofensywa

W tym artyule chciałbym przyjrzeć się umiejętnościom ofensywnym zawodników 76ers, którzy mogą grać na pozycjach PF i C.

Obecnie najważniejsze dla wysokich umiejętności ofensywne to gra w post up, pick and roll oraz spot up. Te trzy zagrania są najefektywniejsze i dają drużynom najwięcej możliwości w ofensywie. Spójrzmy więc jak radzili sobie z nimi zawodnicy grający na pozycjach PF i C.

srednia

Najczęściej używaną umiejętnościom przez wysokich jest spot up. Wynika to głównie z małej ilości zawodników dominujących w post up, oraz z tego, że zawodnicy potrafiący dobrze rzucać za 3 lub z półdystansu znacznie poprawiają spacing. Jednak najwięcej punktów na posiadanie dają akcję P&R. Spójrzmy teraz na umiejetości ofensywne zawodników 76ers.

Nerlens Noel

noel

Gra ofensywna nie jest największym atutem Noela, ale żeby móc grać jako starter razem z Okafor’em to musi zdecydowanie poprawić swój rzut. 0,69 PPP to bardzo słaby wynik. Obiecująco wygląda jego gra jako roll man. Jednakże jest to tylko 12,5% jego zagrań w ofensywie. Nerlens nie radzi sobie dobrze w post up, lecz to powinno być zadaniem Okafor’a.

Carl Landry

landryLandry do zawodnik, który jest świetny w sytuacjach post up. 1,04 PPP to najlepszy wynik w całej lidze (minimum 100 posiadań). Carl dobrze radzi sobie też jako roll man. Jeżeli chodzi o spot up to jest słabo, zdecydowanie poniżej średniej. Jednak to co czyni Carla bardzo użytecznym graczem w ofensywie jest jego gra w post up.

Furkan Aldemir

aldemir

Aldemir nie pojawiał się zbyt często na parkiecie w poprzednim sezonie. Jest bardzo ograniczony w grze ofensywnej. W sezonie 2014/15 nie znalazł się ani razu w sytuacji post up. Ogólnie nie jest zawodnikiem zbyt często wykorzystywanym w ofensywie a, jego rola w przyszłym sezonie raczej na pewno nie ulegnie zmianie

Robert Covington

covingtonZawodnik który więcej czasu na boisku spędził grając jako niski skrzydłowy (55% czasu gry) . Jednak grał też na pozycji numer 4, i radził sobie na niej dobrze. Covington dobrze rzuca z trzy (37,4%). Jego gra na pozycji PF-a powinna dać więcej miejsca pod koszem dla Landry’ego lub Okafor’a.

Jeżeli drużyna nie posiada wszechstronnego wysokiego (np. Chris Bosh) to bardzo ważne jest aby w rotacji znajdowali się zawodnicy posiadający przynajmniej jedną z tych umiejętności. 76ers mają zawodnika, który powinien radzić sobie świetni w post up. Jest nim Jahlil Okafor. W spot up dobry jest Robert Covington, a Richaun Holmes ma na to potencjał. Jeżeli chodzi o akcje P&R to dobry w nich może być Okafor i Noel. Lecz aby grać akcje P&R potrzebny jest też dobry ball handler, którego w Filadelfi na dzień dzisiejszy nie ma. Podsumowując, 76ers mają w rotacji zawodników posiadających każdą z tych trzech umiejętności. Należy również pamiętać, że większość tych zawodników to wciąż bardzo młodzi gracze i na pewno się jeszcze rozwiną.

 

 

4 myśli na temat “Rotacja podkoszowa – ofensywa

 • 23 sierpnia 2015 o 07:01
  Permalink

  Pisze się PS, a nie „P.S.” Taka moja pierwsza uwaga.

  Odpowiedz
 • 23 sierpnia 2015 o 12:58
  Permalink

  Bardzo ciekawy artykuł oby więcej takich. Ja zazwyczaj nie za bardzo ogarniam te statystyki, ale fajnie to przedstawiłeś w przystępnej formie.

  Odpowiedz
 • 24 sierpnia 2015 o 09:15
  Permalink

  Fajne, więcej takiego kontentu prosimy :-)

  Odpowiedz
 • 26 sierpnia 2015 o 21:08
  Permalink

  Zawsze ubolewałem że newsy są tak rzadko brakowało mi takich analiz jestem na tak i to jak najwięcej :)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *