Elton Brand

Po zwolnieniu Bretta Browna wszyscy z niecierpliwością czekamy na kolejne ruchy Sixers, którzy jednak według wielu potwierdzonych źródeł nie będą się specjalnie śpieszyć z wyborem nowego trenera. Za to wcześniej chcą zrobić porządek wewnątrz organizacji.

Wiemy już, że Sixers zrezygnowali z usług Alexa Ruckersa, odpowiedzialnego za wiele kluczowych decyzji w ostatnim czasie. Keith Pompey twierdzi, że Elton Brand niezasłużenie zebrał sporo krytyki, która należała się właśnie Ruckersowi. Ned Cohen oraz Sergi Oliva, pomagający w podejmowaniu decyzji i odpowiedzialni za długoterminową strategię Sixers, w najbliższych dniach również mogą czuć się zagrożeni.

Można to odczytać w taki sposób, że zarząd Sixers zatrudnił wprawdzie niedoświadczonego Eltona Branda na stanowisko generalnego menedżera, ale nie dał mu tyle władzy, ile otrzymują inni GM-owie w lidze. Teraz ma się o zmienić; Brand twierdzi, że będzie się konsultował z zarządem zespołu, ale po porażce w tegorocznych play-offs już tylko do niego będzie należeć odpowiedzialność za podejmowanie ostatecznych decyzji. A zmiany mają się rozpocząć właśnie od jego biura. A co z trenerem?

 

Najbardziej prawdopodobni kandydaci na fotel trenera Sixers:

 1. Tyronn Lue – faworyt na to stanowisko. Asystent trenera Celtics (2011-13), Clippers (2013-16 oraz od 2019 roku do teraz) oraz główny szkoleniowiec Cavaliers (2016-18), z którymi zdobył jedyny tytuł mistrzowski w historii tej organizacji w 2016 roku. Ponadto dwukrotny mistrz NBA jako zawodnik (2000, 2001). Znany z tego, że wymaga wiele od swoich zawodników i pociąga ich do odpowiedzialności za grę. Poza Sixers na pewno poważnie interesują się nim Pelicans, ale inne kluby też rozważają jego osobę.
 2. Billy Donovan – odszedł z Thunder po pięciu latach pracy (świetny bilans 243-157, pięć występów w play-offs i jeden występ w finale konferencji) w związku z zakończeniem umowy. Nie chciał trenować zespołu, który najprawdopodobniej czeka głęboka przebudowa. W głosowaniu szkoleniowców NBA został w tym roku uznany drugim najlepszym w NBA. Wcześniej zdobył dwa mistrzostwa NCAA jako trener University of Florida (z Alem Horfordem w składzie). Interesują się nim także Bulls, Pelicans i Pacers. Dodam, że to zdecydowany faworyt fanów naszego profilu na Facebooku.
 3. Nate McMillan – spędził całą karierę zawodniczą w Seattle Supersonics, po czym tuż po przejściu na emeryturę dołączył do ich sztabu trenerskiego, a od sezonu 2001-02 był już głównym trenerem Sonics. Następnie trenował Blazers i Pacers, z którymi regularnie meldował się w play-offs. Specjalizuje się w ofensywie. Znany z tego, że nie pozwala zawodnikom czuć się zbyt komfortowo, wiele od nich wymagając i ciągnąć ich do odpowiedzialności za wyniki i grę. Podobnie jak Donovan może być rozchwytywany w offseason.
 4. Ime Udoka – asystent trenera Grega Poppovicha w Spurs, odpowiedzialny za ofensywę przez siedem sezonów przed dołączeniem do Sixers w zeszłym roku. Udoka ma bardzo dobrą reputację w lidze, jeszcze za czasów Spurs dwukrotnie był na rozmowie w sprawie posady głównego trenera, a od kilku miesięcy pojawiają się plotki o tym, że jest faworytem na stanowisko trenera Bulls. Na korzyść Sixers przemawia fakt, że wciąż ma obowiązujący kontrakt asystenta i przez miniony rok wystarczająco poznał zawodników. Jednak według niepotwierdzonych plotek Elton Brnad szuka doświadczonego trenera, co zdecydowanie przemawia na niekorzyść Udoki.
 5. Mike D’Antoni – po odejściu z Houston, D’Antoni stał się nieoczekiwanie kandydatem na stanowisko trenera w Philadelphii. Swoją karierę w NBA zaczynał w Nuggets, największe sukcesy odnosił z Suns, pracował także z Knicks, Lakers i przez ostatnie cztery lata Rockets. Mimo, że jego styl gry “small ball” zupełnie nie pasuje do Sixers, plotki mówią, że zarząd klubu może być poważnie zainteresowany i w najbliższym czasie ma rozmawiać z D’Antonim.  Na jego korzyść przemawia fakt, że pracował już jako asystent Bretta Browna w sezonie 2015-16. Obecnie interesują się nim także Pacers.

 

To tyle jeśli chodzi o najbardziej realne nazwiska, ale jednocześnie to nie wszyscy dostępni trenerzy. Poniżej przygotowałem dla Was kolejną serię kandydatów. Kierując się doniesieniami zza oceanu, w moim odczuciu mają oni znikome szanse na stołek w Philadelphii, co nie znaczy, że nie mają ich wcale:

 • Dave Joerger – trenował Grizzlies (świetny bilans 147-99), znany z twardej defensywy. Brak doniesień o zainteresowaniu ze strony Sixers.
 • Kenny Atkinson – odszedł ze stanowiska głównego trenera Nets (118-190) w marcu. Znany z rozwijania zawodników i stawiania im dużych wymagań, nie boi się posadzić swoich gwiazd na ławce. Atkinson to gorące nazwisko, ale raczej wśród kibiców – potwierdzonych doniesień o zainteresowaniu Sixers również brakuje.
 • Becky Hammon – słynna zawodniczka WNBA i asystentka trenera Poppovicha w Spurs będzie zapewne wcześniej lub później pierwszą kobietą na stanowisku trenerki w NBA, ale ze względu na brak doświadczenia raczej nie w Philadelphii.
 • Jay Wright – po serii plotek wydał oświadczenie, że nie jest zainteresowany posadą trenera w NBA.
 • Chauncey Billups i Sam Cassell – kolejni po Steve’u Nashu zawodnicy pragnący rozpocząć karierę trenerską w NBA (i mający na to niezłe papiery), bez większych szans ze względu na całkowity brak doświadczenia.
 • Jason Kidd – inny były zawodnik, który ma już doświadczenie jako trener (183-190 w Bucks), a obecnie jest asystentem w LA Lakers. Ostatnio sam oświadczył, że chciałby trenować Sixers, ale komentarza ze strony klubu nie doczekaliśmy się.
 • Mark Jackson i Jeff van Gundy – byli trenerzy, obecnie komentatorzy ESPN. Od dłuższego czasu są na liście życzeń wielu kibiców Philadelphii, ale sami nie mówią nic o chęci zmiany pracy.
 • Stan van Gundy – młodszy brat Jeffa jest od trzech lat bezrobotny. Podczas play-offs bardzo pochlebnie wypowiadał się o Benie Simmonsie, ale w przeszłości, jako trener Magic, mocno krytykował proces tankowania w Philadelphii. Bilans kariery ma jednak bardzo pozytywny (523-384).
 • Mike Brown – były trener Cavaliers, obecnie asystent w Warriors. Jego nazwisko również nie pojawia się w żadnych plotkach, poza życzeniami dosyć małej części kibiców.
 • John Lucas – były trener Sixers, obecnie odpowiedzialny za rozwój zawodników w Rockets. Brak doniesień o zainteresowaniu ze strony Sixers.