Kim jest Zhaire Smith?

Nie ukrywamy, że włodarze Sixers nieco nas zaskoczyli dzisiejszą wymianą, opisywaliśmy dla Was graczy, którzy mieli iść w okolicy 10 miejsca. Smitha tam nie było, gdyż był przymierzany w okolice 15 numerka. Faktycznie tak się stało i został wybrany z 16. Przybliżę Wam sylwetkę tego gracza, w późniejszym czasie na stronie pojawi się analiza tej wymiany.

ZHAIRE SMITH

Uniwersytet: Texas Tech.

Wzrost: 196cm.

Waga: 88kg.

Pozycja na boisku: rzucający obrońca.

Statystyki: 11.3 punktu (55.6% z gry, 45% za trzy), 5 zbiórek, 1.8 asysty na mecz.

Zalety: zbiórki ofensywne, selekcja rzutowa, waleczność, możliwość krycia pozycji 1-3!

Wady: ball-handling, rzuty po koźle.

Smith w ciągu swojego pierwszego roku na uczelni pomógł drużynie Texas awansować do najlepszej ósemki. W trakcie całego sezonu, zaprezentował się jako niezwykle atletyczny gracz. Potrafi dynamicznie mijać obrońców i kończyć akcje na wysokości niedostępnej dla wszystkich graczy jego wzrostu. Świetnie czuję się w szybkim ataku. 360 alley-up? Żaden problem, w jednym ze spotkań w ten sposób wykończył podanie lobem. Pokazuje potencjał jako dobry strzelec, gdy mu zostawi się trochę miejsca trafia na bardzo dobrym procencie (45% za trzy). Nie jest jednak typowym strzelcem. Pod tym względem będzie się musiał bardzo rozwinąć, w NBA nie będzie czasu na oddanie rzutu, a przewagi atletyczne się zmniejszą. Ma jednak dopiero 19 lat. W mockach porównywany był do Douga Christie czy też Avery’ego Bradley’a ze względu na potencjał do gry w obronie. Zhaire potrafi wykorzystać swoją atletyczność do pracy na własnej połowie, gdzie znakomicie przedziera się przez zasłony przeciwników, do samego końca walcząc przy ewentualnych izolacjach. Zmusza graczy innych ekip do oddawania prób rzutowych z niewygodnych pozycji. Może zostać znakomitym obrońcą i pod tym względem mógłby być świetnym fitem dla Sixers.

Smith musi jednak mocno popracować nad swoim rzutem, dobra skuteczność na uczelni wynika głównie z faktu, że podejmuje rozsądne próby. Oddał tylko 40 trójek w całym sezonie. NBA jednak nie wybacza i jeśli na pozycji nr 2 będzie chciał zdobywać punkty musi rzucać po koźle oraz potrafić samemu wykreować pozycję. W zderzeniu z silniejszymi graczami, może mieć problem z wykańczaniem akcji. Przy wzroście poniżej 2m ma dosyć surowy warsztat techniczny. Jego braki objawiają się głównie w panowaniu nad piłką.

Zhaire to zdecydowanie bardzo inteligenty zawodnik, diament, który należy oszlifować. Pytanie tylko w jakim czasie jego potencjał będzie się rozwijał? Przy braku odpowiedniej liczby minut jego rozwój może trwać bardzo powoli. Musimy jednak mieć nadzieję, że nie był to krok w przyszłość tylko wybór na tu i teraz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *